Miód wielokwiatowy

40,00 

Miód wielokwiatowy, pozyskiwany przez pszczoły z różnych rodzajów i gatunków roślin, kwitnących w jednym ekosystemie w zbliżonym czasie, stanowi najpopularniejszą odmianę wśród miodów nektarowych

SKU: WIELOKWIAT1250 Kategoria:

Opis

Pozyskiwanie i barwa

Miód wielokwiatowy, pozyskiwany przez pszczoły z różnych rodzajów i gatunków roślin, kwitnących w jednym ekosystemie w zbliżonym czasie, stanowi najpopularniejszą odmianę wśród miodów nektarowych. Pszczoły zbierają nektar zarówno z roślin uprawnych, jak i dziko rosnących roślin łąkowych, leśnych i górskich w okresie od wiosny do jesieni. W zależności od terminu zbioru wyróżnić można miody wiosenne, z pełni lata i jesienne. Natomiast ze uwagi na różnorodność roślin miododajnych, miód wielokwiatowy nazywany jest często miodem „tysiąca kwiatów”.
W zależności od terminu zbioru miód wielokwiatowy może mieć różną barwę, od jasnokremowej do herbacianej. Po skrystalizowaniu zmienia barwę na jasnoszarą lub jasnobrązowe.

Dla kogo?

Miód wielokwiatowy pod względem składu chemicznego cechuje duża różnorodność. Decyduje o tym bogaty nektar kwiatowy pochodzący z wielu roślin miododajnych. Podobnie jak w innych odmianach miodu, podstawą jego właściwości odżywczych i leczniczych są cukry proste: glukoza i fruktoza. Szczególnie dużą zawartością cukrów prostych odznacza się miód wielokwiatowy wiosenny. Natomiast miody z pełni lata i jesienne są bogatsze w enzymy, biopierwiastki i związki o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Wśród składników antybiotycznych próbek miodu miodu lipowego, przechowywanego przez okres od 1-2 lat, stwierdzono lizozym w ilości od 7 do około 10 μg/g. Według Curyło, badane próbki miodu wielokwiatowego zawierają od 1,5 do 10μg/100g (beta-karotenu (prowitaminy A)). Poza tym okazało się, że miód wielokwiatowy odznacza się dużą ilością krzemu, to jest pierwiastka niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego, a także do odnowy skóry, włosów i kości.
Zróżnicowany skład chemiczny miodu wielokwiatowego uwarunkowany bogatym pożytkiem miododajnym, jak i terminem jego zbioru, decyduje o szerokim wykorzystaniu miodu w profilaktyce i lecznictwie.
Na pierwszym miejscu wymienić należy zastosowanie miodu wielokwiatowego w chorobach alergicznych dróg oddechowych, takich jak astma oskrzelowa atopowa (alergenna) lub katar sienny, zwany inaczej pyłkowicą lub alergicznym nieżytem nosa.

Źródło: Kalendarz Pszczelarza Polskiego 2010

Informacje dodatkowe

Waga Brak danych
Waga

1250g, 650g, 400g